Politica

Finalul unei zile politice tensionate: Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului

Guvernul Veștea nu a trecut testul votului în Parlament, nereușind să strângă cele 233 de voturi necesare. Doar 189 voturi au fost exprimate în favoarea cabinetului premierului desemnat Adrian Veștea. Diferența până la 233 arată că AUR nu poate fi ignorat atunci când se pune problema de crearea unei majorități.

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a vorbit de la tribuna Parlamentului înainte de începerea votului și a prezentat prioritățile pe care ar fi urmat să le aibă în vedere în cazul învestirii. El a apăsat pe pedala urgenței de stabilitate și de un guvern cu puteri depline, a vorbit despre susținerea antreprenoriatului românesc, despre susținerea fermierilor români, despre educație și sănătate, adică exact despre acele domenii care se află în plină „fierbere”.

Au urmat luările de poziție ale reprezentanților partidelor politice.

Senatorul AUR Petrișor Peiu a arătat că programul de guvernare al premierului desemnat este similar cu cel al lui Ilie Bolojan, premierul demis.

„În momentul în care va fi o criză economică, vom avea soarta Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm. Citind programul de guvernare, am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă, pentru că aplică aceleași măsuri pentru care a fost deja demis guvernul prin moțiune de cenzură. Nu rezultă de nicăieri din acest program de guvernare că noua echipa propusă a ințeles gravitatea situației în care suntem. (…) Avem criză economică, avem criză politică”, a declarat Peiu.

Guvernul Veștea nu a trecut testul votului în Parlament, nereușind să strângă cele 233 de voturi necesare. Doar 189 voturi au fost exprimate în favoarea cabinetului premierului desemnat Adrian Veștea. Diferența până la 233 arată că AUR nu poate fi ignorat atunci când se pune problema de crearea unei majorități .

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a vorbit de la tribuna Parlamentului înainte de începerea votului și a prezentat prioritățile pe care ar fi urmat să le aibă în vedere în cazul învestirii. El a apăsat pe pedala urgenței de stabilitate și de un guvern cu puteri depline, a vorbit despre susținerea antreprenoriatului românesc, despre susținerea fermierilor români, despre educație și sănătate, adică exact despre acele domenii care se află în plină „fierbere”.

Au urmat luările de poziție ale reprezentanților partidelor politice.

Senatorul AUR Petrișor Peiu a arătat că programul de guvernare al premierului desemnat este similar cu cel al lui Ilie Bolojan, premierul demis.

„În momentul în care va fi o criză economică, vom avea soarta Greciei dacă nu înțelegem că trăim o criză economică și o negăm. Citind programul de guvernare, am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă, pentru că aplică aceleași măsuri pentru care a fost deja demis guvernul prin moțiune de cenzură. Nu rezultă de nicăieri din acest program de guvernare că noua echipa propusă a ințeles gravitatea situației în care suntem. (…) Avem criză economică, avem criză politică”, a declarat Peiu.

George Simion, liderul AUR, a arătat că este consecvent și, în plus, toată lumea înțeles că Nicușor Dan nu a făcut gestul de a-și cere scuze pentru etichetele puse de-a lungul timpului acestei formațiuni.

Dunpă anunțul lui Simion că AUR nu va vota Guvernul Veștea, parlamentarii partidului au ieșit din sală.

„Trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai putem sta cu coroana îndoită să fim conduși de niște trădători, Trebuie să stăm drept, în picioare, demni. Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți cei din această sală, care nu suntem trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim alt viitor. AUR nu trădează”, a spus președintele AUR, în fața Parlamentului.

Surpriza serii a fost discursul lui Kelemen Hunor, liderul UDMR. El l-a felicitat pe liderul AUR, George Simion., căruia i-a transmis felicitări pentru strategia avută.

„Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur câștigător, un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut, felicitări George Simion, ai dat șah și mat” a mai spus Kelemen Hunor. 

De asemenea, Hunor a declarat că lupta care se duce pe scena politică nu are nicio legătură cu românii, ci doar cu dorința de putere a unora.

„Transformarea unui lucru rău începe întotdeauna cu un pas mic. Cu un pas de explicat. Cu o mișcare care desconsideră valorile și principiile. Principiile fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Zilele acestea asistăm la o luptă politică extrem de complexă pentru putere. Nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci pentru putere.

Astăzi, sub cupola parlamentului va fi un singur câștigător dacă se votează guvernul Veștea. George Simion.

UDMR nu va participa la vot. Reprezentanții și senatorii noștri părăsesc camera la urne.”, a declarat Hunor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *